BC Timba pierde pe terenul campioanei, in penultima etapa din sezonul regulat. Ursii au cedat, 85-107, in fata ploiestenilor

Elevii lui Bogdan Murarescu au tinut piept campioanei in prima parte a meciului, cand s-au aflat in mai multe randuri la conducere, dar diferenta dintre cele doua echipe si-a spus cuvantul pe final, CSU Ploiesti impunandu-se la 22 de puncte diferenta.
Timba a inceput meciul de la Brazi cu reusita de 3 puncte a lui Brown si a condus apoi cu 5-0. Campionii au reusit sa treaca prima oara la conducere, in minutul 4(9-7), dar elevii lui Bogdan Murarescu au tinut aproape si au revenit la timona de mai multe ori pe parcursul primului sfert, pe care Ploiestiul l-a incheiat cu 2 p avans(26-24).
Desi diferenta in favoarea campioanei en-titre a ajuns la 11 puncte in minutul 15 (47-36), ”ursii” s-au apropiat iar la 3 puncte(47-44) inainte de pauza, iar gazdele au plecat la vestiare cu un avantaj de doar 5 puncte, 54-49.
In sfertul trei, Ploiestiul s-a distantat iar la 15 puncte(76-61), dar timisorenii au reusit 9 puncte consecutive si au redus ecartul la 4 puncte(78-74), pe debutul sfertului patru. Diferenta dintre cele doua echipe si-a spus insa cuvantul pe finalul meciului. Campionii au marit putin ritmul in ultimele minute si s-au impus fara probleme, 107-85.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Denham Brown, cu 24 de puncte, fiind urmat de Glynn, cu 15 puncte, Chief si Huckaby, cu cate 14 puncte. Ivars Timermanis a fost cel mai bun marcator al celor de la Ploiesti, cu 22 de puncte.
In ultima etapa a sezonului regulat, Timba va juca pe teren propriu cu Gaz Metan Medias.