BC Timba, invinsa la Targu Mures. ‘Ursii’ au pierdut, 71-98, in cea de-a 19-a etapa a Ligii Nationale de baschet

Elevii lui Bogdan Murarescu nu au putut emite pretentii in fata gruparii ardelene aflate in prezent pe locul doi in clasament. Echipa gazda a transat meciul inca din primul sfert, cand a marcat 31 de puncte.
Dupa ce au condus cu 16-0, in minutul 4, gazdele au castigat primul sfert cu 31-15.
La pauza diferenta era de 17 puncte in favoarea celor de la Targu Mures(53-36), desi sfertul doi a fost unul mai echilibrat(22-21).
Elevii lui Bogdan Murarescu  nu au reusit sa reduca din ecart nici in partea a doua a jocului.
Avantajul echipei ardelene a crescut  tot mai mult pe parcursul sfertului trei, iar inaintea ultimelor zece minute de joc, gazdele conduceau cu 25 de puncte (73-48).
Sfertul patru a consfiintit victoria clara a celor de la Targu Mures, care  s-au impus cu 98-71 si  isi pastreaza pozitia a doua in clasamentul Ligii Nationale.