BC Timba, invinsa de BCM U Pitesti, la Sala Constantin Jude. Vezi ce incident a influentat rezultatul partidei! FOTO!

Dupa ce etapa trecuta au fost la un pas de a furniza surpriza campionatului la Oradea, „ursii” au cedat in fata Pitestiului, in cadrul etapei cu numarul 24 din Liga Nationala, desi au condus in prima parte a jocului.

BC Timba a castigat primul sfert(19-14), iar in minutul 16, elevii lui Bogdan Murarescu conduceau la 10 puncte diferenta(36-26). Oaspetii au reusit insa, 10 puncte consecutive si au egalat(36-36) in minutul 18, pentru ca apoi, Pitestiul sa iasa in avantaj la pauza(38-36).
”Ursii” au restabilit egalitatea(38-38) pe debutul sfertului trei, dar apoi, cel mai bun jucator de pana atunci al timisorenilor, Horton, a fost descalificat , in urma unui incident, cu sarbul Popovic, iar Pitestiul s-a distantat la 13 puncte(50-63), pana in minutul 28.
Diferenta a ajuns la 15 puncte(56-71) in minutul 33, iar in final oaspetii s-au impus cu scorul de 81-68.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost  Brown, cu 24 de puncte, urmat de Horton , cu 16 puncte. Pentru Pitesti cele mai multe puncte le-a marcat Calota, 15.