BC Timba a pierdut la limita in fata lui SCM U Craiova, dupa ce a condus la 20 de puncte diferenta. Vezi FOTO!

Primul meci in Liga Nationala din istoria clubului BC Timba nu va ramane o amintire prea placuta in memoria timisorenilor. Si asta nu pentru ca ”ursii” ar fi suferit o infrangere usturatoare, asa cum s-a intamplat in Cupa Romaniei, ci pentru ca elevii lui Bogdan Murarescu au avut victoria in mana aproape tot meciul si au pierdut-o in ultimele 2 minute.

Timba a inceput foarte bine meciul. Infrangerea la 29 de puncte suferita in Cupa Romaniei in fata celor de la SCM U Craiova parea sa-i fi pus in garda pe jucatorii gruparii banatene. Profitand si de o lipsa de concentare a oltenilor, care au venit la Timisoara convinsi ca formatia nou-promovata nu va putea sa le puna nici un fel de probleme, asa cum se intamplase in urma cu o saptamana la Medias, elevii lui Bogdan Murarescu s-au instalat la conducere inca din primele minute, iar in minutul 8 aveau deja un avantaj de 12 puncte. Diferenta in favoarea ”ursilor” a cresut si mai mult in sfertul al doilea, ajungand la 20 de puncte in minutul 13(36-16).
Scorul pauzei a fost de 46-32 pentru Timba, iar in partea a doua a jocului galben-negrii au inceput sa cede din ce in ce mai mult teren. Treziti din pumni, craiovenii au recuperat treptat diferenta de pe tabela , iar pe finalul sfertului trei au reusit chiar sa preia pentru un moment conducerea, o data cu reusita de trei puncte a lui Habus(54-56, in minutul 29). Timisorenii au incercat sa se redreseze, au revenit la conducere, dar nu au reusit sa se mai distanteze la mai mult de 7 puncte. Oaspetii au egalat din nou cu doua minute de final(67-69), iar ”ursii” nu au mai putut face nimic, fiind nevoiti sa se recunoasca invinsi in final cu 72-67.
”Este foarte greu de spus ce s-a intamplat, o sa stam sa analizam maine sa vedem, dar un lucru e clar, in partea a doua nu am mai jucat ce am jucat in prima repriza. Se intampla frecvent din cauza faptului ca nu avem foarte multe meciuri tari in picioare. Puteam sa obtinem un rezultat foarte bun daca jucam concentrati 40 de minute, am jucat doar 20 si nu a fost suficient.
Nu se poate spune ca ne-au blocat ei, e adevarat ca au practicat dupa pauza o aparare putin mai agresiva, dar daca noi stiam cum sa reactionam lucrurile puteau fi total diferite. Am pierdut de foarte multe ori mingea din driblind, in aparare n-am facut blocaj defensiv, ne-au omorat, au 21 de recuperari ofensive, practic acolo am pierdut meciul. Cand o echipa are atatea recuperari ofensive nu ai cum sa castigi decat printr-un miracol”, a spus Bogdan Murarescu, antrenorul celor de la Timba.
Chief Kickingstallionsims si Jordan Glynn au marcat cele mai multe puncte pentru Timba, cate 15, urmati de Rickey Huckaby cu 12 puncte si Stojakovic cu 9 puncte.
Pentru Craiova cel mai bun marator a fost Le Var Seals Cortez cu 19 puncte, urmat de Miskovic cu 14 puncte, Dzambic, cu 13, Dragusin cu 12 si Habus, cu 10.