BC SCM Timisoara pierde clar primul joc din Liga nationala de baschet

Pe hartie un meci pe care il putea castiga, pe terenul de joc o evolutie slaba si un scor ce a concluzionat ce s-a petrecut pe podea. BC SCM Timisoara a pierdut in Trivale, in fata celor de la BCMU FC Arges Pitesti, 64-78.

Partida nu s-a ridicat la un nivel tehnic deosebit fiind mai degraba modesta. Doar in sfertul 3 s-a jucat cat de cat frumos, in rest un meci cu putine reusite. Pitestiul, care a pierdut in prima runda, s-a impus in cele din urma in fata echipei din Timisoara, care a debutat in noul sezon in acesta partida, dupa ce si-a amnat intalnirea cu Timba din prima etapa.

Dupa un prim sfert foarte echilibrat (13-13), argesenii au avut acel plus necesar pana la pauza, 33-29, diferenta avand sa creasca in partea secunda. In cele din urma s-a incheiat 78-64 intr-un joc care trebuie uitat cat mai repede de violeti.

Russel, care a inceput meciul pe banca a fost cosgheterul gazdelor cu 27 d epuncte si 9 recuperari. Trupe si Agafanov au reist ambii cate 16 puncte pentru invingatori, in timp ce de la invinsi, Diaz a adunat 16 puncte si 7 recuperari in 23 de minute, Calota 11 puncte si 7 pase decisive, iar Komatina 12 puncte si 6 recuperari.

In runda viitoare, gruparea banateana va juca acasa impotriva Sibiului.