BC SCM Timisoara invinge la Steaua acasa si egaleaza situatia din play-off-ul de baschet masculin

Nu degeaba a fost numit adevaratul derby din sferturile de finala ale Ligii Nationale de baschet, deoarece duelul dintre stelisti si „lei” produce cu adevarat spectacol

Dupa o evolutie slaba in primul joc, cand a si pierdut la diferenta, BC SCM Timisoara a intors astazi calculul hartiei si a invins meritat CSM Steaua EximBank, desi a fost condusa mare parte din joc. „Leii din Banat” s-au impus cu scorul de 74-69 (16-22, 16-16, 16-21, 26-10), iar scorul la general este 1-1.

Reamintim ca intalnirea se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci partide, iar banatenii pot transa disputa daca vor castiga urmatoarele doua partide, care sunt programate pe teren propriu.

Steaua a dominat prima jumatate a partidei, dar si sfertul 3, cand a avut si 13 puncte avans. Elevii lui Tudor Costescu au redus gazdele la tacere printr-un partial de 14-0 cu care au preluat conducerea, iar apoi au aratat nervi de otel, pentru a obtine un succes extraordinar. Banatenii au dominat la mai multe capitole ale partidei si a marcat din afara careului, in momentele decisive. Finalul a fost incins, dar violetii si-au pastrat calmul pentru a inchide jocul la 74-69.

De la BC SCM Timisoara s-au remarcat Mladen Jeremic cu 18 puncte (4×3), 3 recuperari si 3 pase decisive si Milos Komatina cu 15 puncte (1×3), 13 recuperari si 3 pase decisive. De partea cealalta s-au remarcat Jermaine Jonte Flowers cu 16 puncte (3×3), 7 recuperari si 2 pase decisive si Randal Alan Falker cu 12 puncte si 11 recuperari.