Au dat-o la pace cu Dunarea Calarasi. Ripensia Timisoara la primul punct dupa cinci runde de seceta

TIMISOARA. Fotbal bun intre doua echipe cu stari diametral opuse. Ripensia venea dupa 5 esecuri la rand, in timp ce Calarasiul inregistra, cu sarbatoritul zilei, antrenorul Dan Alexa, 10 victorii consecutive. Ambele echipe si-au intrerupt seriile, dupa ce scorul final a fost de 1-1.

Dunarea a inceput jocul in atac, cu un pressing agresiv, iar primele zece minute s-au desfasurat in jumatatea gazdelor. Odata trecuta aceasta borna, Ripi a iesit la atac, si dupa ocazia lui Zaluschi din lovitura libera, Mediop a pus genunchiul la o centrare excelenta, dupa o faza prelungita de atac a gazdelor, 1-0, minutul 15. Tot Mediop putea inscrie si in minutul 19, dar a ratat din postura de singur cu portarul advers. La cealalta poarta, calarasenii au avut putine ocazii clare, doar Draghiceanu sutand bine in minutul 24, dar Radulescu a atins mingea care s-a dus in bara. In minutul 41, Horcea a vazut al doilea galben si a lasat gazdele cu un om mai putin pe teren.

Chiar si asa, in partea secunda, trupa lui Alexa nu a gasit usor drumul spre poarta lui Radulescu. Mai mult, Dumiter si Ungureau si-au creat oportunitati de a mai marca, insa fara rezultat. Cand lumea se impaca deja cu o victorie a Ripensiei, Cristea a recuperat usor o minge a pasat lui Missi Mezu, care a tras de la peste 20 de metri, in vinclu, in minutul 84.

Scor final 1-1, dupa un meci in care Ripensia putea produce marea surpriza a etapei. In runda viitoare, Ripensia va juca in deplasare, pe terenul Olimpiei Satu Mare.

Ripensia: Radulescu – Ad. Popa (c), Apro, Stoi, Horcea, Toma – Tudor, Zaluschi, Ungureanu – Dumiter, Ndiaye. Au mai jucat: Bobina, Matis, Manecan.