ASU Poli Timisoara vine cu un punct de la Suceava

TIMISOARA. Alb-violetii au jucat astazi un nou thriller in liga secunda, pe terenul ultimei clasate, Foresta Suceava, o echipa mult schimbata in bine, fata de inceputul sezonului.

Banatenii nu au putut alinia cel mai bun 11 in acest joc, dar si asa, porneau favoriti in jocul cu formatia bucovineana care a adunat la start multi jucatori straini.

Intalnirea a debutat cu ocazii la ambele porti, insa gruparea viola a pus primul gol pe tabela. S-a intamplat in minutul 33, cand dupa o actiune excelenta a lui Alin Ignea, decarul Ghinescu a inscris simplu, 0-1. Si pana la pauza, elevii lui Bogdan Andone au ramas in atac, fara a mai modifica tabela. Aceasta s-a schimbat insa imediat in partea secunda, cand Matei a obtinut foarte usor un penalty, pe care l-a si transformat.

Lucrurile au intrat in normal in minutul 50, cand Alin Ignea a readus avantajul violetilor, dupa ce a scapat singur cu portarul advers, 1-2.

ASU Poli nu a mai fortat, iar incetul cu incetul, gazdele s-au apropiat de poarta lui Bozoanca si au reusit egalarea in minutul 75, prin Cerlica, acesta sutand excelent de la 25 de metri, dupa o minge pierduta usor de Mera, cel care s-a aflat in centrul atentiei si la penaltiul obtinut de amfitrioni.

Pe final, s-a jucat cu garda jos, dar scorul a ramas nemodificat, 2-2. Pana la urma un punct obtinut, dar si doua pierdute de banateni, care fac 24 de puncte.

Etapa viitoare ASU Poli va intalni pe teren propriu pe Luceafarul Oradea, formatie care in aceasta runda a trecut cu 3-1 de Pandurii Targu Jiu.

ASU Poli: Dur-Bozoanca – Motreanu, Mera (c), Bilia, Taub, Coada, Tugui, Ignea, Ghinescu, Plamada, Sorescu. Au mai jucat: Badauta, Poparadu, Predescu. Antrenor: Bogdan Andone