ASU Poli Timisoara termina turul Ligii secunde cu o victorie categorica

TIMISOARA. Joc solid si rezultat pe masura. „Echipa suporterilor” a invins astazi pe Stiinta pe fosta prim-divizionara ASA Tg. Mures cu un categoric 3-0 (1-0), depasind echipa oaspete la puncte si urcand pana pe locul 5.

Meciul se anunta echilibrat, ambele echipe fiind in mare forma, alb-violetii avnad o serie de trei victorii si o remiza, in timp ce oaspetii veneau pe Bega dupa trei succese consecutive.

Pe teren insa, a existat o singura echipa, ASU Poli, care a inceput tare din primul minut si tinand un tempo ridicat pana in final de meci.

Cu multa ambitie si daruire, gazdele au construit atacuri coerente, jucand bine in benzi si punand presiune in careul advers, iar rezultatele pe tabela nu aveau sa lipseasca, muresenii multumindu-se doar cu suturi de la distanta.

Alin Ignea a deschis scorul in minutul 44, transformand perfect o lovitura libera, celelalte goluri, venind din ghetele a doua rezerve. Plamada a punctat din careul mic in minutul 76, iar Staicu a stabilit scorul final cu un lob, in minutul 89.

3-0 si Poli termina in forta turul de campionat. Ramane insa de vazut daca se vor mai disputa doua etape din retur in acest an, sau echipele intra in vacanta dupa aceasta a 19-a etapa.

ASU Poli (antrenor Bogdan Andone): Dur-Bozoanca – Motreanu, Mera (c), Bilia, Ghinescu – Krausz, Ignea, Poparadu – Sorescu, Badauta, Predescu. Au mai jucat: Plamada, Staicu, Ghinescu.

ASA (antrenor Marius Popescu): Moga – Bajan, Candrea (c), Kilyen, Mendy – P. Iacob, Petris – Stoica, Panait, Sarbu – Petra. Au mai jucat: Mijokovic, Iliescu, Carlejan.