ASU Poli Timisoara pierde din nou puncte pe final

TIMISOARA. Au condus de doua ori, au avut jocul in mana, dar au terminat in corzi. Nici al doilea joc al Politehnicii in noul an nu a adus mult datoita victorie. ASU Poli a incheiat la egaliate partida din etapa a 24-a cu Academica Clinceni si pierde definitiv contactul cu echipele ce se bat la locul 3.

Partida de pe Stiinta a fost intensa, cu doua echipe bune, ce au dat totul pentru victorie. Banatenii au inceput mai bine si au deschis rapid scorul prin Deian Sorescu, din minutul 7, acesta marcand printr-o actiune marca inregistrata, cu patrundere prin dreapta si sut plasat. Violetii au ramas in atac, dar Mera si Lusamba nu au mai gasit drumul spre gol. Au făcut-o oaspetii, prin Paturca, acesta marcand cu un sut frumos de la 20 de metri, in minutul 31. Finalul primei parti le-a apartinut gazdelor, dar la vestiare s-a intrat cu 1-1.

Banatenii au inceput tare si partea secunda, dar Plamada a tras pe langa, iar sutul lui Sorescu a fost scos in extremis de Ureche. Cei doi jucatori au colaborat cumva la faza din minutul 69, cand Plamada a fost faultat in careu, iar Sorescu a marcat de la punctul cu var, 2-1. Exact ca in esecul de acum doua saptamani cu Targoviste, ASU Poli a ramas parca fara suflu pe final. Oaspetii au primit un 11 metri in minutul 81, transformat de Barbu, iar Clinceniul putea da lovitura pe final, dar portarul Dur Bozoanca a fost atent la doua suturi ale adversarilor. Mera a vazut in rosu in prelungiri, primind al doilea galben pentru o presupusa simulare in careul advers.

Poli pierde astfel inca doua puncte mari acasa si plateste tribut finalurilor slabe de joc. 2-2 s-a inregistrat si in meciul tur dintre cele doua echipe.

ASU Poli(antrenor Bogdan Andone): Dur-Bozoanca – Bilia, Mera (c), Scutaru, Taub – Giuricici, Krausz, Ignea – Sorescu, Lusamba, Predescu. Au mai jucat: Plamada, Nicolae si Coada.