ASU Poli Timisoara nu vine cu mana goala de la Satu Mare. Punct obtinut pe terenul Olimpiei

TIMISOARA. Doua echipe cu stari de spirit diferite d-au intalnit astazi la Satu Mare, in cadrul etapei a 32-a din liga secunda. Gazdedele de la Olimpia veneau dupa un 0-2 contra celor de la UTA, iar Poli dupa 2-1 cu Juventus, astfel ca se anunta un duel interesant, cu atat mai mult cu cat cele doua echipe dispun si de sustinere din… tribune!

Prima repriza dintre Oli si Poli a fost echilibrata, cu un debut fulminant de joc, mai ales ca in primele 10 minute s-a inscris de doua ori. Violetii au avut prima ocazie prin Blanaru, dar gazdele au inscris in minutul 6 prin Voicu, ca in minutul 10, fundasul stanga Carol Taub sa aduca egalitatea cu un sut la coltul lung. Apoi, meciul a ramas deschis, Pana si Ursu avand ocazii pentru amitrioni, iar Mera pentru vizitatori, insa tabela a ramas nemodificata.

Partea a doua este la fel de echilibrata, cu un plus la posesie pentru gazde. Gakos a fost insa la post de feicare data, la fel ca si portarul Satmarului, Dascalu, aflat la debut pentru Olimpia. S-a incheiat 1-1 si Poli obtine al doilea rezultat pozitiv la rand, dupa victoria de acasa, din intermediara, cu Juventusul din Colentina.

ASU Poli: Gakos – Motreanu, Telescu, Mera (c), Taub, Nicolescu, Teut (69, Badauta), M. Stancu, Ungureanu (65, Giuricici), Birau, Blanaru