Asta este Poli Timisoara! Spectacol pe semicerc contra Turdei

TIMISOARA. O prima repriza aproape de perfectiune pentru Poli, in reeditarea finalei mici de anul trecut, care a adus timisorenilor bronzul national contra celor din Turda. In ciuda unui inceput echilibrat, 4-4, gazdele au rupt echilibru, asta si datorita excelentului portar Adam Savic, iar tabela indica inainte de jumatatea primei parti 10-4. Mai mult, elevii lui Pero Milosevic s-au dus chiar si la 8 puncte avans, 14-6, ca la pauza sa se intre cu scorul de 15-8. Savic avea deja 11 interventii, si atentie, un gol, de generic, din poarta in poarta.

Nici in partea secunda gazdele nu au lasat garda jos, si diferenta chiar a inceput sa creasca, 17-8, 22-12, 25-14! Doar pe final, violetii au mai scazut viteza de joc, si asta doar pentru ca tehnicianul Milosevic a introdus in teren juniorii si rezervele. 28-20 scor final, in conditiile in care Poli a jucat fara doi titulari incontestabili, Lasica si Lazarov, si chiar daca in 7 etape anterioare Turda pierduse un singur meci si avea 5 victorii.

Plus de moral pentru banateni, care acum se pot pregati linistiti de returul din Cupa EHF. Sambata, Poli va intalni OIF Arendal si va pleca jocul de la adapostul unui gol in plus, in urma victoriei cu 24-23 din Norvegia.

Au marcat pentru Timisoara: Simovic – 9, Marjanovic – 8, Furak – 5, Milosevic – 4, Fenici – 1, Simicu – 1, Savic – 1 plus 18 interventii in 22 de minute!