Aproape de o mare surpriza! BC Timisoara pierde pe final la Targu Mures

TIMISOARA. Cu o „fata” noua, dar si cu un nou antrenor, BC Timisoara a fost la un pas sa dea lovitura pe un teren „imposibil”, la Targu Mures.

Echilibru, este cuvantul care a caracterizat cel mai bine ceea ce s-a intamplat in „jungla” muresana. Ambele echipe s-au perindat la conducerea partidei, dar banatenii au intrat la pauza mare in avantaj, 54-48, dupa un sfert doi extraordinar (30 de puncte).

In partea secunda, gazdele au fortat si beneficiind de terenul propriu, dar si de unele decizii de arbitraj favorabile au reusit sa intoarca scorul, dar doar in ultimul sfert. Dupa un meci spectaculos, in care tritele au intrat ca la antrenament, Mures s-a impus cu 92-88. Ca si in alte ocazii, Goran Martinic a fost omul partidei, reusind 33 de puncte. De la timisoreni, Djapa a reusit 24 de puncte, iar nou-venitul Jeremic, 20!

In runda viitoare, banatenii vor juca tot in deplasare, impotriva formatiei U-Banca Transilvania Cluj.