Noutati :

‘Alo, Politia Locala? Masini parcate pe pista de biciclete, la Timisoara’. Numarul de telefon la care ‘ii dai in gat’ pe soferii nesimtiti!

12 octombrie, 2015 - 03:07 PM
Autor: Roxana Deaconescu      
Categorie: ADMINISTRATIE
9

TIMISOARA. Esti biciclist in Timisoara si te-ai saturat de soferii care iti blocheaza zilnic pistele de biciclete? Poti sa-i reclami la Politia Locala! A fost pus in functiune un numar de telefon special pentru biciclisti: 0356.913. Raspund la el politistii locali, care au apoi sarcina sa se deplaseze pe teren si sa ii amendeze pe soferii tupeisti.

Anuntul a fost facut, evident, de primarul Nicolae Robu, care a interzis accesul pe biciclete in centrul Timisoarei si pe strazile pietonale din Cetate.

„Este functional un numar de telefon special, 0356.913, dedicat biciclistilor, pentru ca ei sa poata sesiza daca pe pistele de biciclete stationeaza masini sau sunt alte lucruri in neregula. Numarul este gestionat de acelasi dispecerat ca si numarul 0256.968 al Politiei Locale, dar este dedicat pentru biciclisti. Presupun ca functioneaza non-stop, ca orice numar de urgente. Eu am speranta ca vor fi din ce in ce mai putini biciclisti rai, pentru ca cei care s-au comportat necorespunzator pana acum, cred ca vor intelege ce inseamna oras civilizat si vor intelege ca administratia actuala a orasului a depus de la inceput eforturi foarte mari pentru a asigura conditii cat mai bune pentru folosirea bicicletei si va continua sa depuna astfel de eforturi. Suntem sprijinitori ai celor ce vor sa foloseasca bicicleta, fie pentru a se deplasa la serviciu, fie in diverse locuri unde au treaba, fie pur si simplu pentru promenada. (…) Soferii vor fi amendati, se aplica legea. Se poate suna si pentru pietoni, dar, desigur, eu cred ca noi trebuie in primul rand sa invatam sa ne respectam intre noi”, a explicat Robu.

Iar amenzile nu sunt deloc mici, atrag atentia oamenii legii. Conform Codului Rutier, pentru oprire sau stationare pe pistele pentru biciclete, soferii risca sa primeasca 2-3 puncte amenda, cu 2 puncte penalizare la permis, intre 210 si 315 lei sau 4-5 puncte amenda cu 3 puncte penalizare la permis, intre 420 si 525 lei.



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 9comentarii

recomanda prietenilor

Pareri

  1. Intentia e buna, ramane de vazut daca chiar se vor deplasa politistii locali pentru astfel de „ponturi”.

  2. Langa stadion sa mergeti pe la 6 seara. Sunt 50 de masini parcate pe pista desi exista parcare la 20m de stadion.

  3. La stadion e de foarte multa vreme problema cu masinile parcate pe pista, mai ales langa poarta scolii. Doar nu or sa se deplaseze copii sau parintii mai mult de 50 de metri pe jos…
    I-am mai atras atentia cate unuia, dar nu am primit decat raspunsuri agresive.

    Le-am zis odata chiar politistilor care „pazeau” intrarea in stadion in seara unui meci, si mi-au zis „sa fac sesizare.” I-am spus ca tocmai le-am sesizat lor, dar replica a fost ca ei sunt pentru altceva acolo (adica paza stadionului). Cand l-am intrebat daca o sa vina colegii lui in caz ca sun, mi-a zambit larg… Intelegeti voi ce vreti din asta.

  4. nu mai stati pe ganduri ca o fi ca o pati! Daca vedeti bizoni nesimtiti parcati pe pista, sunati!

  5. Dar eu, ca sofer, unde sun sa anunt ca, de ex., pe Pestalotzii intre TVR Timisoara si fac. de Chimie, sunt parcate pe banda 1 de circulatie, o gramada de masini, chiar daca sunt locurile de parcare libere si semnele de oprire interzisa pe fiecare stalp?!?!

  6. Ce expresii poate scoate reporterita. In toate articolele din ultimele zile doar „buricu’ targului” si „dai in gat” am auzit.
    Ne asteptam in curand sa vedem „sa moara dujmanii” si „manca-ti-as”.

  7. Articol pompos, pentru a „vinde” , imaginea prostiei locale, în fapt pe acestia din urma îi doare în cot! Mulți și degeaba adunătură Locală!

  8. Nu stiu ce semne de circulatie or fi in zona masinii din poza din stanga (deci posibil sa incalce legea), insa, din punctul de vedere al biciclistului, nu este nicio problema, pista de biciclete intrerupandu-se cu un STOP la cativa centimetri de masina. Dar deh, presa… da bine acum sa sustii bicilistii, nu mai trebuie sa si gandesti.

    • tu cand mergi cu masina si dai de un semn STOP ce faci? te dai jos si impingi masina pana in partea cealalta a intersectiei nu?