Al treilea meci la rand cu peste 100 de puncte marcate pentru baschetbalisti. Timisoara se impune si la Iasi

TIMISOARA. „Leii din Banat” s-au impus intr-o restanta din etapa a 16-a la Iasi cu 100-77 si marcheaza al treilea succes la rand cu 100 de puncte marcate, dupa victoriile la fel de categorice cu Dinamo si Targu Mures. Banatenii au acum 12 victorii si 5 infrangeri in sezonul regulat si cu 29 de puncte au egalat Oradea si Steaua. Trupa viola ramane la un punct in spatele Sibiului si la doua lungimi distanta de liderul UBT Cluj.

In meciul din Polivalenta ieseana, echilibrul a durat doar in prima jumatate a primului sfert. De la 15-14 pentru gazde, violetii s-au dus rapid la +10, iar la pauza mare partida era practic jucata, 51-37. pana la final a fost o problema de diferenta de scor si daca ating „Leii” suta, lucru ce s-a si intamplat.

Chiar daca nu au impresionat la recuperari, 22 fata de 29, banatenii au marcat la foc automat, mai ales de la semidistanta, 31 de aruncari din cele 46 atingandu-si tinta. Elevii lui Tudor Costescu au stat bine si la pase decisive, 22-12, dar mai ales la posesii pierdute, doar 14, fata de 22 ale iesenilor.

De la BC SCM Timisoara s-au remarcat Adrian Diaz cu 18 puncte, 6 recuperari si doua pase decisive, Octavian Popa Calota cu 17 puncte (2×3), 3 recuperari si 3 pase decisive si Mladen Jeremic cu 16 puncte (1×3) si doua pase decisive.