Agroland Timisoara, din ce in ce mai aproape de prima liga de volei feminin. Victorie in trei seturi cu Rapidul

TIMISOARA. UVT Agroland Timisoara a inceput cu dreptul turneul de promovare nin Divizia A1 de volei feminin. Timisorencele au trecut cu 3-0 de Rapid Bucuresti, iar in al doilea meci al competitiei vor da piept cu CSM Focsani.

CITESTE SI: Fara datorii vechi, dar tot mai sunt probleme cu banii la ACS Poli Timisoara. Despre situatia financiara a vorbit presedintele clubului Sorin Dragoi in INTERVIURILE TIMISOAREI, singura emisiune interactiva LIVE pe Facebook in Timisoara

Primul set al intalnirii dintre Agroland si Rapid a stat sub semnul echilibrului, insa dupa aproape 25 de minute de joc, formatia timisoreana s-a impus cu 25-19. In actul al doilea, Rapidul a inceput mai bine si a condus cu 2-0 si 4-2, insa Agroland a revenit revenit pana la primul time-out tehnic si nu a mai lasat setul din mana, pe care l-a castigat la 12. Actul al treilea a fost unul mai echilibrat, si Rapidul a incercat sa ramana cat mai aproape de timisorence, insa pe final de set Agroland s-a desprins si a castigat in cele din urma cu 25-18.

Se poate si mai bine, dar e primul meci, emotii mari. Iarasi am avut un joc intr-un final de campionat, cu sala populata cu spectatori timisoreni, ceea ce atrage absolut o usoara stare de trac. Eu cunosc echipa Rapidului de multi ani, o echipa bataioasa, nu avea nimic de pierdt. In final ele si-au vandut scump pielea si ne-au creat probleme. Jocul s-a incalcit la un moment dat, au existat momente de egalitate, in care am jucat de la egal la egal cu adversarul, dar eu zic ca experienta si valoarea sportivelor intr-un final a facut diferenta. Si era normal sa o faca. Nu am avut niciun fel de stres ca partida nu va fi castigata, dar ne-am facut-o mai grea… Daca maine exista o victorie de trei seturi, atunci ecuatia calificarii e in mare parte scrisa. Relevant e sa terminam turneul fara infrangere, si e relevant sa punem bazele echipei pentru sezonul viitor„, a spus dupa meci antrenorul lui UVT Agroland, Paul Bogdan.

Chiar si dupa aceasta victorie clara, voleibalistele de la Agroland nu se gandesc deja la Divizia A1, ci asteapta si celelalte doua partide.

Meciul a fost superincarcat de emotie. Am asteptat mult turneul asta, am lucrat un an de zile pentru el, si am jucat acasa si asta si-a spus cuvantul. Am avut un public numeros si ne bucuram ca a venit multa lume sa ne sustina si cred ca asta e cuvantul perfect, ca a fost plin de emotie… Fluctuatiile sunt normale in orice meci, e imposibil sa retii acelasi nivel de la inceputul pana la sfarsitul meciului. Important e sa reusesti cat mai repede sa te redresezi si sa fructifici. Nu fac niciun fel de pronostic acum. Noi tratam fiecare meci la fel„, a declarat dupa meci capitanul formatiei timisorene, Diana Balintoni.

In al doilea meci al turneului, Agroland va juca sambata, de la ora 19, impotriva celor de la CSM Focsani, echipa invinsa in prima partida de Universitatea Cluj cu 3-0.