Agroland Timisoara a pierdut duelul pentru locul 4 de la Bacau

Esec pentru prim-divizionara de volei feminin Agroland Timisoara, la capatul unui meci in care Bogdan Paul a acuzat pentru prima data arbitrajul. Totusi, nici banatencele nu au impresionat avand 29 de erori, 8 la serviciu, 7 la preluare si 14 la atac.

Banatencele au inceput bine partida din orasul lui Bacovia. Agro a condus cu 7-2 si 13-10, dar Stiința a rasturnat situatia pana la cel de-al doilea time-out tehnic al primului set, 16-13. Formatia timisoareana a reusit sa se apropie la un singur punct, 19-20, dar Știinta Bacau a gestionat mai bine finalul actului.

Setul al doilea a fost dominat de Agroland, care a condus la cele doua time-out-uri tehnice (8-4 si 16-10). Moldovencele au redus din handicap, de la 14-21 la 22-24, dar Daniela Lupescu a inchis acest act, in care Agroland egala situatia.

Scenariu similar si in setul al treilea, dar cele două formatii au schimbat rolurile. Stiinta s-a desprins la 18-10, iar Diana Balintoni & Co. s-au apropiat la 20-22, 21-23 si 22-24.

Setul al patrulea avea sa fie ultimul si in acelasi timp cel mai scurt al meciului. Gazdele s-a desprins la 16-7 si au inchis destul de usor partida, si pe fondul modificarilor efecuate de antrenorul Bogdan Paul. Asadar Bacau – Timisoara 3-1 (25-21, 22-25, 25-22, 25-14), iar Bogdan Paul a criticat in mod deschis arbitrajul, care a oferit in opinia sa multe puncte gratuite echipei gazda.

Agroland: Roxana Bacsis – 16 puncte (2 blocaje), Diana Balintoni – 6 puncte (3 blocaje), Andrea Lakovic – 16 puncte (3 asi, 3 blocaje), Andreea Petra – 10 puncte (1 as, 2 blocaje), Daniela Lupescu – 4 puncte, Ariana Pirv – 14 puncte (3 asi) si Mihaela Ozun – libero. Au mai intrat Diana Carbuneanu – 6 puncte (1 as), Larisa Vasilica, Petruta Orlandea si Daria Popa-Calota.

Urmatorul meci de campionat este programat la 5 aprilie, la sala Constantin Jude, in compania campioanei en-titre Volei Alba Blaj.