Adio play-off. De ziua Politehnicii Timisoara, violetii lui Ionut Popa au facut un meci slab cu Medias

TIMISOARA. Un duel simplu pe hartie, a fost foarte complicat pe teren, desi jocul incepuse perfect, cu un gol violet din minutul 4. Vorbim de ACS Poli, echipa ce teorteic mai avea sanse la play-off si Medias, formatie ce este foarte aproape de retrogradare.

Poli avea 24 de puncte si se clasa pe locul 9 inaintea rundei cu numarul 20, in timp ce Gaz Metan Medias era doar pe 13, cu doar 12 puncte. Oaspetii nu au castigat in ultimele 6 meciuri de Liga 1, avand 3 infrangeri si 3 remize, in timp ce banatenii erau neinvinsi in ultimele patru jocuri de se sezon regulat, cu o victorie si trei remize.

Asadar, Poli era super-favorita, mai ales ca s-a impus si in tur (2-0), si a deschis repede scorul prin Draghici, dupa o pasa ideala al lui Ciucur. Dar cand te multumesti cu putin, o patesti. Ca si in alte partide anterioare, banatenii nu au mai fortat, iar Golubovici, intrat in repriza secunda, a marcat dupa o iesire inoportuna a lui Straton. Golul din minutul 47 a fost si ultimul al jocului, elevii lui Ionut Popa parand in restul timpului ca se multumesc si cu acest rezultat slab…

Jocul s-a disputat de 4 decembrie, la 96 de ani de cand s-a infiintat Poli, dar istoria spune ca niciodata violetii nu au castigat in prima liga de ziua ei. Banatenii au pierdut de 5 ori, din 1977 pana in 2005 si au remizat in 2010, 3-3 la Bistrita.

ACS Poli: Straton – Cretu, Bocsan, Melinte, Straut – Artean, Vasvari – Munteanu, Ciucur, Birnoi – Draghici. Au mai jucat: Harut, Curjuric, Croitoru
Antrenor: Ionut Popa
Gaz Metan: Greab – Popovici, Cristea, M. Constantin, Buşu – Sirghi, Danci, Neagu – Romeo, Buziuc, Olaru. Au mai jucat: Golubovic, Bic.
Antrenor: Cristi Pustai

Pareri

1. E bine si la acest rezultat,sau am uitat ce ultimul meci din ediția trecută când cu ajutorul lui Mediaș si a Botoșaniului ne-am salvat de la
    retrogradare.In plus in condițiile actuale:lipsa spectatorilor(Craiova a avut 30 de mii de spectatori in meciul cu Viitorul)si restante la plata
    jucătorilor,Timisoara nu merita mai mult.Hai Poli.