ACS Poli Timisoara scapa de infrangere in meciul cu Medias, dar situatia ramane foarte complicata

TIMISOARA. Nici etapa a 11-a nu a adus un reviriment in jocul banatenilor. ACS Poli a terminat la egalitate meciul disputat acasa cu Gaz Metan Medias, 0-0, si ramane pe loc retrogradabil. Putea fi si mai rau, oaspetii ratand un penalty in minutul 91!

Gruparea viola a evoluat slab, avand un singur sut pe poarta, si acela din lovitura libera in minutul 75. Mediasul a jucat la egal, multumindu-se cu o remiza pe Bega, dar putea obtine mai mult. Olaru, Popovici in prima repriza si Tarcoveanu in cea de-a doua parte au ratat ocazii mari, iar cireasa de pe tort a pus-o Rosado, care a ratat o lovitura de pedepasa acordata insa foarte usor de Hategan. Acelasi central aradean putea intoarce „favoarea” gazdelor in minutul 94, dar nu a indicat punctul cu var, la o actiune in careu a lui Velcota.

Una peste alta, un meci mediocru facut de elevii lui Adrian Neaga, care nu degeaba ocupa penultiumul loc in clasament. Si urmeaza trei etape grele, la Botosani, acasa cu Dinamo si ultima runda la Chiajna.

ACS Poli: Straton – Straut (8, Munteanu), Melinte, Seroni, Rat – Vasvari, Artean – Ciucur, Birnoi (81, Velcota), Oliva (60, Draghici) – M. Roman
Antrenor: Adrian Neaga
Gaz Metan: Plesca – Cretu, Sirghi, M. Constantin, Busu – I. Cristea – Popovici (58, Romeo), Olaru (70, Tarcoveanu), Caiado Dias, E. Fernandes (33, Rosado) – Rondon
Antrenor: Cristi Pustai