ACS Poli Timisoara pierde in Banie dupa un prim sfert de ora ciudat!

TIMISOARA. Performera etapei precedenta, ACS Poli, care a invins campioana Astra, cand putini se asteptau la acest rezultat, a intalnit in intermediara de astazi CSU Craiova, o grupare care nu a confirmat in ultimele runde, dar care putea urca chiar pe locul doi, provizoriu, in cazul unei victorii.

Pe un frig patrunzator, oltenii au avut un start furibund si dupa un sfert de ora aveau deja 2-0, datorita golurilor marcate de Nuno Rocha – un marcator obisnuit contra banatenilor si Gustavo, cu un sut imparabil, insa ambele goluri au fost inscrise din pozitii suspecte de ofsaid. Golurile au picat greu trupei violete, care nu s-a adunat la timp si nu a avut replica.

Doar in repriza secunda banatenii au reusit sa isi revina si au pus in mai multe faze, presiune la poarta gazdelor. Seroni si Pedro nu au inscris insa, iar Craiova s-a impus cu 2-0 si s-a impus la capatul unui meci de… iarna! Timisorenii au incheiat partida si cu un jucator in minus, dupa eliminarea usoara, din ultimul minut regulamentar, a lui Fernando Llorente. Etapa viitoare, Poli va juca la Cluj, pe 5 decembrie, iar Craiova merge in Dobrogea pentru un derby de podium cu Viitorul.

ACS Poli Timisoara: Straton – Straut, Bocsan, Seroni, Scutaru, Croitoru, Llorente, Barbut, Artean, Doman, Henrique. Au mai jucat: Popovici, Mailat