ACS Poli Timisoara invinsa de liderul din playoff-ul Ligii 1. Razvan Rat a debutat in tricoul alb-violetilor

TIMISOARA. ACS Poli Timisoara a profitat de pauza prilejuita de amicalele echipei nationale pentru a juca un meci test cu liderul playoff-ului, CFR Cluj.

ACS Poli Timisoara a inceput partida de la Cluj cu Razvan Rat in primul 11, insa acesta a evoluat doar o repriza. Clujenii, cu fostii timisoreni Luchin si Mailat titulari, au deschis scorul in meciul cu ACS Poli in minutul 27 prin fundasul Gilvan Souza. Timisorenii au avut ocazia sa egaleze pe tabela, insa lovitura de cap a lui Canu, dupa un corner al lui Munteanu, a trecut pe langa poarta aparata de Vatca.

Repriza a doua a inceput prost pentru baietii lui Leo Grozavu, iar in minutul 52 Paun a facut 2-0. Opt minute mai tarziu, gazdele duc meciul la scor de neprezentare dupa reusita lui Ionita. ACS Poli a fost aproape sa inscrie din lovitura libera, insa executia lui Vasvari, din minutul 80, a trecut peste poarta clujeana. Trei minute mai tarziu timisorenii au obtinut o lovitura de la 11 metri, pe care a transformat-o acelasi Gabriel Vasvari.

CFR Cluj: Vatca, Luchin, Boli, Souza, Vlad, Rus, Bordeianu, Ionita, Paun, Mailat, Omrani. Rezerve: Duka, Muresan, Vinicius, Hoban, Djokovic, Culio, Coman, Petrus, Balde, Dodoi, Camera, Ispas.

Poli Timisoara: Curileac, Straut, Artean, Canu, Rat, Vașvari, Enescu, Zaluschi, Munteanu, Birnoi, Roman. Rezerve: Straton, Khubutia, Melinte, Seroni, Oliva, Croitoru, Popovici, Velcota, Draghici, Ciucur.

ACS Poli revine la Timisoara si se va pregati pe plan local pentru partida din etapa a III-a din play-out-ul Ligii 1. Banatenii vor primi vizita celor de la Sepsi Sfantu Gheorghe.