ACS Poli Timisoara, batuta crancen pe Dunare! Fosta campioana Astra s-a impus clar

Nicio bucurie la malul Dunarii! ACS Poli Timisoara vine cu mana goala de la Giurgiu

Trupa lui Ionut Popa parea sa aiba o sansa contra unei echipe ce impresiona sezoanele trecute, dar care a pierdut clar la capitolul stralucire, si chiar jucatori inainte de inceputul acestui campionat. Chiar si asa, „astralii” din Giurgiu s-au impus clar impotriva banatenilor, meciul fiind rezolvat chiar inainte de pauza.

Dupa un inceput echilibrat, dar in care giurgiuvenii au avut prim-planul, ecuatia jocului a fost elucidata in doar doua minute, chiar la mijlocul primei parti. Polczak din centrarea lui Marquinos (minultul 21) si Alex Ionita din pasa lui Balaure (minutul 23) stabileau scorul la pauza, 2-0 si in mare masura castigatoarea partidei.

In partea secunda, tehnicianul banatenilor a fortat pe atac, alb-violetii preluand initiativa. Totusi, de marcat, a marcat tot Astra. In minutul 54, un fost jucator al lui ACS Poli, Belu a centrat bine pentru Le Tallec, care a reluat spectaculos, Straton a respins, dar Balaure a punctat pentru 3-0. Este vorba despre un fost jucator al Timisoarei, de care conducerea de atunci a scapat prea usor… Esec usturator pentru gruparea timisoreana, a doua consecutiva, dupa 0-1 cu FCSB, insa violetii isi pot reveni in runda viitoare cand vor intalni acasa Juventus Bucuresti. Astra Giurgiu urmeaza sa reprezinte Romania in Liga Europa, jucand in Ucraina (0-0 acasa cu Olexandrya), dupa ce in campionat a obtinut a doua victorie din trei partide.

Astra: Iliev – Belu, Bejan (56, Pitian), Polczak, Stan (74, Stan), Mrzljak (60, Moise), Poljak, Ionita, Marquinhos, Balaure, Le Tallec

ACS Poli: Straton – Cretu, Melinte, Canu, Tiganasu, Artean, Vasvari (60, Bianconi), Ciucur (68, Doman), Soljic, Birnoi (46, Mailat), Bud

1. Doar tu poti fi batut , dar in cap, o echipa este eventual infrinta.