ACS Poli pierde la Timisoara. Astra a stralucit pe Bega. VIDEO

TIMISOARA. Caldura infernala la ora meciului ACS Poli – Astra Giurgiu nu este o scuza pentru ceea ce s-a intamplat pe teren. In prezenta catorva mii de spectatori, gruparea alb-violeta a pierdut pentru a patra oara in acest sezon. De aceasta data 1-3 in fata unei echipe de top, Astra Giurgiu.

Cu o echipa venita la Timisoara fara cel mai bun jucator din Liga 1, Catalin Budescu, dar si fara titulari incontestabili ca Silviu Lubng Jr. sau Valerica Gaman, „europeana” Astra Giurgiu a avut o prima repriza excelenta pe Dan Paltinisanu, doar interventiile lui Pap si bara facand ca la vestiare scorul sa nu fie decisiv (0-1). Portarul banatenilor a avut doua reflexe excelente la doua actiuni bune ale trupei din Giurgiu, apoi bara s-a opus deschiderii scorului, la lovitura de cap expediata de Dandea. Astralii aveau sa deschida scorul in minutul 34, cand Florea a trecut elegant de Canu si a fost faultat de acesta, fundasul timisorenilor facand din nou un meci mediocru, dupa ce in etapa de debut a sezonului era eliminat dupa un fault foarte dur. Putine lucruri bune aratate de Poli in acest timp, doar Melinte si Elek dintre jucatorii de camp aratand o dispozitie buna de joc.

Alexa a mizat apoi totul pe atac, iar in minutul 46 efectuase deja toate schimbarile, una fortata si doua ofensive. Altceva a aratat echipa gazda in debut de parte secunda. Zicu si Curtean au amenintat poarta lui Gavrilas iar in minutul 56, la o faza lucrata de doi jucatori care au inceput partida ca rezerve, centrare Belu, cap la vinclu Rufinho, Poli reusea egalarea. Incetul cu incetul Astra revenea in joc, Poli dand semne in teren ca este multumita si cu egalul, desi de pe banca si din tribune se vedea ca altele sunt intentiile… Si a venit fatidicul minut 67, atunci cand la o faza care nu anunta nimic, rezerva (in acest meci) Boldrin a sutat anemic de la peste 25 de metri, iar tanarul Pap a scapat copilareste mingea in plasa, 1-2. Putin experimentata echipa a Timisoarei nu a mai avut puterea sa reactionezem iar Astra a demonstrat ca nu degeaba este in primele echipe din tara in ultimii ani. In minutul 89, Enache a centrat perfect pentru un alt nou intrat, Iulian Rosu, iar acesta a marcat din mijlocul careului mare. 1-3 si meciul era jucat.

Doar trei puncte pentru ACS Poli in 5 jocuri, si se poate vorbi inca de acum despre schimbarea obiectivului… care la inceputul sezonului era calificarea in play-off!

ACS Poli Timisoara: Pap – Belu, Luchin, Scutaru, D. Popescu, Curtean, Melinte, Fernando Llorente, Zicu, Javi Hernández, Elek. Au mai jucat: Belu, Brabut, Rufinho. Antrenor Dan Alexa

Astra Giurgiu: Gavrilas – Barbosa, Oros, Dandea, Stan, Enache, Lovin, Teixeira, De Amorim, Florea, Alibec. Au mai jucat: Amorim, Seto, Rosu. Antrenor Marius Sumudica