ACS Poli merita mai mult! Timisoara pierde din prostie pe Arena Nationala cu FCSB, in Cupa Ligii

ACS Poli Timisoara s-a dus sa joace fotbal pe „terenul” Stelei, chiar la Bucuresti, in semifinalele Cupei Ligii. Si a facut un meci bun, a dominat, a avut mai multe ocazii, a aratat un fotbal mai bun… dar a pierdut dintr-o prostie facuta de bulgarul Sarmov, absolut aiurea.

Trupa lui Florin Marin s-a miscat bine pe Arena Nationala. A inceput bine, in atac, a pus presiune, mai ales pe banda dreapta, unde Cristi Barbut s-a descurcat de minune. Elek a aratat ca este si el periculos in cateva situatii. Echipa „gazda” a gasit greu drumul spre poarta vizitatorilor, care pareau ca se apara la perfectiune. A venit insa minutul 25, cand amfitrionii au primit un 11 metri usor, la o faza la care Artean nu a vrut sa faca hent. Kirschstein a facut dreptate si a respins lovitura de pedeapsa executata de Stanciu… Nu trec decat 4 minute, iar la un corner executat banal de FCSB, Sarmov loveste mingea cu mana, desi nu era taonat de nimeni. Inexplicabila decizia bulgarului care avea sa fie si schimbat imediat. 11 metri, Stanciu bate din nou, Kirschstein respinge din nou, dar Chipciu reuseste cumva sa impinga mingea in poarta, 1-0, scor cu care se si incheie prima parte.

Repriza secunda incepe tot cu ACS Poli in atac. Croitoru are doua sanse mari de egalare, Barbut este aproape de gol, la fel ca Hernandez… in timp ce echipa lui Becali/Radoi etc conteaza doar pe contraatac. Minutele trec si vizitatorii nu reusesc sa puna golul egalarii pe tabela, desi evident joaca mai bine. Dar fotbalul se joaca pe goluri, unele venite din mari greseli si asa s-a scris istoria acestei partide. ACS Poli pierde, dar nu cu capul plecat, acest joc din Cupa Ligii!

Steaua: Cojocaru – Papp, Varela, Tosca, Guilherme, Filip, Stanciu (90, Macris), Tahar, Popa (79, Tarnovan), Chipciu, Mihalcea (57, Muniru)

ACS Poli: Kirschstein – Belu, Scutaru, Melinte, Dan Popescu, Llorente, Artean (76, Hernandez), Sarmov (36, Croitoru), Barbut, Elek (64, Rufino), Goga