ACS Poli invinge cu 5-2 Metalul Resita, in ultimul amical dinaintea startului campionatului. Alexa: ‘Nu sunt multumit’

Cele doua echipe, colege de serie in Liga a II-a s-au infruntat sambata, pe stadionul Calor din Timisoara, intr-un meci desfasurat pe durata a trei reprize, doua de cate 45 de minute si una de jumatate de ora.
Fundasul Gabriel Canu a deschis scorul in minutul 15, punctand cu capul din careul mare dupa un corner executat de Carlos Eduardo. A fost singurul gol al primei reprize, desi pana la pauza ACS Poli ar fi putut sa mai puncteze prin Carlos si Kneeshaw, insa primul, scapat pe contraatac a trimis peste peste poarta (minutul 20), iar portarul Zimmermann a retinut sutul brazilianului din 16 m( 31′). Resitenii au reusit sa egaleze in minutul 50, printr-un sut al lui Ionescu de la 25 de metri, dar timisorenii au revenit in avataj dupa un autogol al lui Vastag. Nanu a centrat in coltul careului mic, iar jucatorul resitean, presat de Barbut a trimis mingea in propria poarta(72′). Peste doar 3 minute, Szekely a dus scorul la 3-1, marcand din sase metri, dupa o faza creata de Barbut, iar Boldea si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor in minutul 77, cu un sut din opt metri.
Ultima repriza, una de 30 de minute, a mai adus cate un gol de fiecare parte. Popovici a inscris pentru ACS Poli pe contraatac, in minutul 101, iar Manole a punctat pentru Metalul(min. 106), astfel ca partida s-a incheiat cu scorul de 5-2.
Antrenorul lui ACS Poli, Dan Alexa nu a fost multumit insa de evolutia echipei sale. „Sunt nemultumit de multe momente, chiar daca dupa 90 de minute scorul a fost 4-1. Mai avem multe de pus la punct. Sincer, ca o prima impresie, nu sunt multumit. M-au nemultumit  mai multe lucruri, m-a nemultumit ca nu am avut ritm in multe momente din prima repriza. Pentru mine scuze precum ora meciului sau caldura nu tin. Pe de alta parte, unii jucatori au intrat bine. Avem fotbalisti de valoare, cu calitati, suntem o echipa care poate da gol in momente-cheie, echipa nu a aratat rau in acest ultim meci de pergatire. Insa, au fost mai multe momente in care nu m-a multumit jocul decat cele in care m-a multumit.  Asta nu inseamna ca trebuie sa diminuam meritele echipei la acest scor, am jucat contra uneia dintre contracandidatele noastre, o echipa care si si-a exprimat dorinta de a promova. Dar trebuie sa fiu realist, mai avem mult de munca”, a spus Alexa.
ACS Poli a inceput meciul cu: Pap, Belu, Scutaru, Canu, Neagu, Lazar, Popescu, Poparadu, Kneeshaw, Carlos Eduardo si Stavric. Au intrat pe parcurs: Haidau, Motreanu, Todorov, Marginean (de la echipa de juniori A), Morariju, Barbut, Boldea, Trandu, Nanu, Balaure, Balace, Szekely, Keita, Popovici, Pedro Henrique, Dragu si Terzic(jucator aflat in probe).