ACS Poli inregistreaza prima infrangere in campionat. Trupa lui Alexa a fost invisa cu 1-0 de CSM Ramnicu Valcea

Dupa un inceput bun de sezon cu doua victorii in primele doua etape, timisorenii au avut parte de o saptamana nefasta, marti au fost eliminati din Cupa de Pancota, iar sambata au pierdut, in campionat, la Valcea.
 Alexa a inceput meciul cu CSM Ramnicu Valcea in formula: Pap- Belu, Canu, Scutaru, Neagu, Popescu, Poparadu, Lazar, Barbut, Kneeshaw si Szekely, dar reusitele au intarziat sa apara pentru ACS Poli. Gazdele au avut prima ocazie importanta a meciului cand Coman a reluat cu capul spre poarta lui Pap, dar timisorenii au reusit sa respinga.
Banatenii au expediat primul sut spre poarta celor din Valcea in minutul 25, cand Kneeshaw a trimis din 18 m, insa portarul advers a fost pe faza si a retinut. Belu a ratat spatiul portii sase minute mai tarziu cand a executat o lovitura libera de la 30 de metri, iar de partea cealalta Parvulescu a tintit transversala. Elevii lui Lincar au pus presiune pe defensiva timisorenilor la fazele fixe, dar prima repriza s-a incheiat cu scorul de 0-0. Desi, inainte de a pleca la vestiare, Coman l-a mai incercat o data pe Pap, cu un sut de la 14 m, insa goal-keeperul lui ACS Poli a reusit sa scoata mingea de langa bara.
Pe debutul reprizei secunde, ambele echipe au solicitat cate un penalty, ACS Poli a cerut lovitura de la 11 m, dupa ce Canu a fost impins in careu, iar gazdele au acuzat un fault al lui Scutaru asupra lui Coman, faza in urma careia antrenorul  Eric Lincar a si fost trimis in tribune de catre arbitru pentru proteste.
Totusi, penalty-ul avea sa vina pentru cei de la Ramnicu Valcea, in min. 83, dupa o interventie in careu a lui Belu. Coman a transformat si
gazdele au trecut la conducere.
Timisorenii nu au reusit sa reactioneze, desi in partea a doua a jocului Alexa a incercat sa forteze cu Keita, Popovici si Boldea. ACS Poli a suferit prima infrangere din campionat si pierde, deocamdata, postura de lider a seriei.
ACS Poli: Pap- Belu, Canu, Scutaru, Neagu, Popescu, Poparadu(83′, Boldea), Lazar(65′ Keita) , Barbut, Kneeshaw, Szekely(75′, Popovici)

1. Tu fătucă,nu știu de unde ai scos cronica asta, dar după comentariul de la radio, poli nu a contat la acest joc, doar sa aparat.