ACS Poli, in corzi! Timisoara pierde la Galati si coboara la un singur loc distanta de zona retrogradabila

Daca acum trei ani, Galatiul si Timisoara luptau pentru titlu in Liga I, acum Otelul si ACS Poli s-au intalnit intr-un derby al suferintei, cele doua echipe zbatandu-se sa ramana in primul esalon. Si in 2011 si acum insa, Otelul a avut castig de cauza in fata banatenilor.
ACS Poli nu a avut nicio ocazie clara de poarta in prima repriza a meciului de la Galati, pe cand de partea cealalta, gazdele i-au  datceva de lucru lui Nuno Claro. Tritz l-a incercat pe portarul portughez cu un sut la coltul scurt in minutul 8, iar Giurgiu a tintit vinclul, trei minute mai tarziu, insa goalkeeperul lui ACS Poli a fost pe faza si a reusit sa respinga. Inainte de a pleca la vestiare, Nuno Claro a intervenit si la sutul lui Cooper spre coltul lung, astfel ca la pauza egalitatea se mentinea pe tabela la Galati, 0-0.
Pe debutul reprizei a doua insa, Timisoara nu a mai avut acelasi noroc, dupa o lovitura de la 20 de m, Lovin a reusit sa-l invinga pe portarul lui ACS Poli si sa o duca pe Otelul in avantaj. Alexa a incercat sa forteze cu Trandu si Nanu, insa ACS Poli tot nu a reusit sa sa se apropie de poarta galatenilor. Timisorenii au incercat sa-l surprinda pe Goicoechea cu suturi de la distanta, insa portarul gazdelor a fost greu de batut de executiile lui Nanu(73′) si Belu(74′).
Otelul s-a impus in final cu 1-0, egaland in clasament, trupa lui Alexa, care tremura la doar un loc distanta de zona retrogradabila.
Otelul Galati: Goicoecha,  Tritz, , Prestia, Popescu, Sipovic (Sirghi, 75′), Giurgiu , Lovin ( Milea, 71′), Cooper, Astafei, Marquinhos, Henrique (Tudorie,76′).
ACS Poli: Nuno Claro – Belu, Mera (Nanu, 69′), Seroni, Murariju, Gorobsov (Trandu, 57′), Scutaru,  Popovici, Poparadu, Boldea (Balace, 46′) – Szekely