ACS Poli castiga cu 1-0, la Lugoj, in primul meci cu Aurel Sunda pe banca. Vezi ce formula de start a folosit tehnicianul!

Avand in vedere ca Liga I este intrerupta pentru meciurile echipei nationale, ACS Poli a disputat un amical, la Lugoj, contra divizionarei C, Vulturii. Pentru Aurel Sunda a fost primul meci ca antrenor principal al alb-negrilor.

Sunda a inceput meciul de verificare de sambata cu un prim usprezece putin schimbat fata de cel folosit de Vali Velcea in ultimele meciuri oficiale. Daca in poarta a fost trimis tot Nuno Claro, iar in dreapta defensivei, Nohai, in privinta cuplului de fundasi centrali, Petrovici a facut cuplu cu Seroni, inlocuindu-l pe Scutaru, iar Poparadu a fost folosit pe un post inedit pentru el, cel de fundas stanga.
In linia de mijloc, noul antrenor al lui ACS Poli a inceput cu Popovici, Gorobsov, Trandu si Nanu, iar in atac, cu Ruiz si Szekely.
Pe parcurs au mai intrat: Marovic, Petre, Nicola, Furtado si Boldea.
Timisorenii s-au impus cu 1-0 prin golul marcat de Seroni in minutul 78 si au incheiat meciul in zece, Petrovic fiind eliminat in minutul 82.
Revine Kirev ?
Pus pe lista de transferuri in mandatul lui Velcea, Mario Kirev ar putea sa revina in echipa timisoreana sub comanda lui Sunda. Portarul bulgar a fost trimis in teren in amicalul de la Lugoj, in minutul 30, in locul lui Nuno Claro, iar dupa 30 de minute de joc a fost inlocuit cu Pap.
Desi a fost declarat transferabil in vara, Kirev a ramas la Timisoara, pentru ca nu si-a gasit o varianta buna pentru un transfer si dupa o perioada buna de timp in care s-a antrenat separat, bulgarul a fost primit  iarasi la antrenamentele echipei mari a lui ACS Poli, insa Velcea parea convins sa nu apeleze la serviciile lui pentru meciurile oficiale.
ACS Poli: Nuno Claro(Kirev,30′-Pap, 60′)-Nohai, petrovic, Seroni, Poparadu-Popvici, Gorobsov(Marovic, 65′), Trandu(Petre, 46′), Nanu(Nicola,46′), Ruiz(Furtado, 46′), Szekely(Boldea, 55′).