ACS Poli a inregistrat a doua infrangere in acest campionat. Trupa lui Alexa a fost invinsa de Resita in derby-ul Banatului

Carasenii antrenati de Daniel Oprita s-au impus cu 2-0 in fata timisorenilor in partida disputata sambata, pe stadionul ‘Mircea Chivu’. in cea de-a 5-a etapa a ligii a II-a.

Barbut a trimis prima minge la poarta resitenilor, in minutul 1, dar Zimmermann a fost pe faza si a retinut. Resitenii au raspuns prin actiunile lui Neagoe, care in minutul 3 a ratat de putin tinta, iar 6 minute mai tarziu a trimis in bratele lui Pap.
Timisorenii ar fi putut deschide scorul in minutul 13, dar mingea trimisa de Pedro Henrique din lovitura libera a lovit transversala. Tot atacantul brazilian a mai avut o sansa, 2 minute mai tarziu, dar a trimis cu capul peste poarta.
Primul gol al meciului avea sa vina  la poarta cealalta. Neagoe a executat bine un corner, iar Ciuca a reluat in plasa portii lui Pap. ACS Poli a avut sansa egalarii peste doar 4 minute, dar  Keita a sutat din 10 metri direct in  Zimmerman, astfel ca gazdele au iesit in avantaj la pauza(1-0).
Alexa l-a aruncat in lupta pe Szekely in locul lui Carlos Eduardo pentru repriza a doua, dar fostul golgheter al timisorenilor nu a reusit sa-i puna prea multe probleme lui Zimmermann, portarul resitenilor retinand fara emotii sutul expediat de acesta in minutul 50.
De partea cealalta, insa carasenii au tinut sa arate ca nu degeaba sunt liderii la zi ai seriei a II-a din esalonul secund si au pus presiune pe apararea lui ACS Poli.  Neagoe a reluat prin fata portii o minge centrata de Fehar si Buhaescu a trimis in plasa laterala(57′), pentru ca 8 minute mai tarziu,  acelasi Buhaescu sa-l invinga pe Pap cu un sut la coltul lung.
Timisorenii nu au avut forta sa revina si au inregistrat a doua infrangere din acest campionat. ACS Poli a incheiat meciul de la Resita si in zece oameni, dupa ce Canu a vazut al doilea galben si a fost eliminat(90+3).
In urma acestei victorii, Metalul Resita si-a consolidat pozitia de lider al seriei, iar Timisoara coboara, deocamdata, pe pozitia a treia in clasament.
ACS Poli: Pap – Belu, Canu, Scutaru, Neagu, Ov. Popescu, Keita(67′, Nanu), Poparadu(60′, Trandu), C. Eduardo(46′ Szekely), Barbut, Pedro Henrique
A fost un meci disputat, cum ma asteptam, dar din pacate noi nu am reusit sa ne adaptam suprafetei de joc. Am jucat exact ce nu trebuia, mai ales in repriza a doua. Am bagat doi atacanti de careu, special pentru ca terenul era greu si trebuia sa sarim peste faza de constructie, dar echipa nu a evoluat in multe momente cum mi-am dorit. Am incercat sa construim cand nu trebuia.  In prima repriza, am avut doua ocazii mari, bara lui Pedro Henrique si ocazia lui Keita. Din pacate, am luat gol a venit pe o greseala mare, la o faza fixa, acolo unde noi n-am avea voie sa pierdem dueluri, pentru ca avem o talie mai buna. Resita a avut un mare spirit de sacrificiu. Felicit Resita, bravo lor, formeaza o echipa agresiva, organizata, care a stiut sa profite de greselile noastre”, a spus Alexa.
Antrenorul celor de la Metalul Resita, Daniel Oprita a trimis cateva sageti catre Timisoara: „Nu ne batem cu ei la promovare, ei se bat cu Valcea”, a spus Oprita. „Ii felicit pe jucatorii mei, chiar au fost gladiatori. Nimeni nu poate sa spună ca am castigat nemeritat”, a conchis tehnicianul carasenilor.