ACS Poli a disputat primul amical in stagiul din Austria. Timisorenii au fost invinsi cu 2-1 de echipa rusa Lokomotiv Moscova

Dupa anularea amicalului cu Dinamo Zagreb pe care ar fi trebuit sa-l dispute marti, banatenii s-au reorientat repede si si-au parafat un joc cu Lokomotiv Moscova, echipa clasata sezonul trecut pe locul 9 in prima liga rusa.

Vali Velcea a inceput meciul in formula: Nuno Claro – Nohai, Scutaru, Seroni, Marovic – Barbut, Petre, Trandu, Nanu – Szekely si Popovici. In repriza a doua au intrat in teren si ceilalti componenti ai lotului timisorean deplasat in Austria, atacantul francez Albin Hodza, sosit in probe la alb-negrii evoluand si el in ultimele 20 minute.
Golul lui ACS Poli a fost inscris in minutul 60 de nou-venitul Jorge Ruiz, atacantul venezuelean care a marcat si in jocul-scoala disputat la Timisoara, inainte de plecarea in stagiul de pregatire. Reusita care le-a adus victoria rusilor a venit cu 11 minute inainte de final.
”Nu rezultatul a fost obiectivul principal al acestui meci. Am dorit sa vedem in special jucatorii noi, cum se prezinta din punct de vedere fizic, tehnic, tactic si mental. Mai avem mult de munca, pentru ca suntem din nou in formare”, a spus dupa meci, antrenorul Vali Velcea.