Noutati :

Accident in Complexul Studentesc din Timisoara! 3 masini s-au ciocnit din cauza unei soferite! FOTO!

21 mai, 2014 - 11:51 PM
Autor: Anonim      
Categorie: EVENIMENT
3

TIMISOARA. Trafic dat peste cap in Complexul Studentesc din Timisoara miercuri seara din pricina unui accident. Trei masini s-au ciocnit din pricina unei soferite, in varsta de peste 50 de ani, care a ignorat semnele de circulatie.

Totul s-a petrecut in intersectia Daliei cu Pades. Soferul unui Ford Fiesta se indrepta spre Abator. Pe strada Pades, unde se afla indicator de oprire, veneau doua masini – un Suzuki Swift, condus de o femeie, si un Mercedes. Conducatorul celui din urma a oprit regulamentar, insa soferita n-a mai tinut seama de semnul care ii impunea sa apese frana si sa cedeze trecerea si a tasnit pe strada Daliei.

Suzuki-ul a izbit violent Fordul, iar in urma impactului, masina femeii a fost proiectata in Mercedesul al carui sofer statea linistit la intrarea in intersectie.

Din fericire, nimeni nu a fost ranit, insa toate cele trei autoturisme implicate au suferit avarii. O echipa de descarcerare a pompierilor a venit rapid la fata locului, insa militarii nu au fost nevoiti sa intervina, deoarece toti cei trei soferi au scapat teferi si nevatamati si au putut iesi din masini fara probleme.

Traficul in zona a fost perturbat cateva zeci de minute. Politistii au inceput cercetarile pentru a stabili cu exactitate cine se face vinovat de producerea accidentului.

Rating

  • 3comentarii

recomanda prietenilor

Pareri

  1. lipsa de bun simt (n. respect in trafic)si NECUNOASTERE … cam asta caracterizeaza pe majoritatea conducatorilor auto romani. Toate cele bune!

  2. Cum adica „a stabili cu exactitate cine se face vinovat de producerea accidentului” ?!?! E simplu: cel care nu a cedat! Doar era semn. Nu iti trebuie multa scoala sa cunosti raspunsul… Care s-a bagat, inainteaza asigurarea celorlalti doi participanti in trafic… Sper doar sa nu pice de prost cel cu semnul de incepator, mai ales ca avea prioritate… dar nah.. Romania…

  3. @LR: e procedura standard, la orice accident in care sunt victime, sunt mai mult de 2 masini sau masinile nu se pot deplasa de la locul accidentului prin forte proprii Politia trebuie sa constate si sa investigheze accidentul (poze, masuratori, declaratii) indiferent cat de clara este vina. Dupa ce se termina investigatia, se completeaza un proces verbal prin care e stabilita si vina si pedepsele. Apoi acesta poate fi contestat sau nu. In cazul de fata au fost victime, Ambulanta (nu SMURD sau pompierii) a sosit prima la fata locului. Ei sunt obligati sa anunte Politia daca intervin la un accident chiar daca cei implicati nu vor asta.

    @cetatean roman: nu majoritatea, dar multi si nu doar romani, in toate tarile sunt uscaturi. Peste tot in vest au fost civilizati in forta (amenzi mari, dese si fortati sa le plateasca), la noi se cam evita si sunt foarte rar pedepsititi, aia e problema mai mare a Romaniei. In cazul de fata nu cred ca a fost nici o lipsa de bun simt sau necunoastere. Indicatoarele in zona sunt in copaci, dupa copaci sau observabili in ultimul moment. Limita e de 30 la ora fiind zona rezidentiala, dar nu e indicator si toti merg cand e liber de parca ar fi 50 la ora. Faptul ca iluminatul stradal nu mergea cand s-a petrecut accidentul poate fi o circumstanta atenuanta dar nu iertatoare. Bine ca nu a fost mai grav si bine ca nu erau pietoni angajati in traversare ca putea fi mai rau.