A fost condusa, a intrat in avantaj de doua ori, dar nu a castigat. Ripensia, egal acasa cu Clinceni

Un meci spectaculos, cu ritm alert si multe goluri marcate. Dar din pacate, Ripensia nu obtine victoria in etapa a 28-a din liga secunda si isi complica situatia in clasament. Astazi in Ciarda Rosie, Ripensia Timisoara si Academica Clinceni au terminat nedecis, 3-3 (2-1).

Partida a inceput fara obisnuita perioada de tatonare, ambele echipe cautand golul, la inceput din lovituri libere. Oaspetii au „dezmortit” tabela in minutul 19, cand Bogdan Barbu a transformat un penalty la un presupus fault al lui Zurbagiu asupra lui Vlad Mihalcea. Au urmai apoi cateva faze in care ambii portari, Contra, respectiv Ureche s-au remarcat, iar ultimele 5 minute ale primei parti au fost prolifice pentru amfitrioni. In minutul 40, Ungureanu a tras tare de la 18 metri, Ureche a respins in lateral, iar Dumiter, pe faza a egalat, 1-1. In minutul 44, dupa o faza prelungita de atac, capitanul Popa a inscris cu capul, la o faza la care au participat Badauta si Ungureanu.

Inceputul partii secunde a adus din nou egalarea, ilfovenii lovind prin Alexandru Popescu, acesta profitand de o minge respinsa in fata de Contra. Ripi s-a aruncat in atac, a facut un joc bun de pase, dar golul 3 a venit dupa o faza fixa, Manecan centrand dintr-o libera de la 30 de metri o minge, care l-a derutat pe Ureche si a intrat in poarta, 3-2.

In ciuda unui joc bun, Ripi nu a putut tine de rezultat, Ciprian Gliga egaland, dupa ce Barbu a tras in transversala, 3-3, in minutul 69. Pe final s-a jucat pe contre, ambele echipe cautand golul victoriei. Desi si-a creat mai multe sanse, Ripi nu a mai marcat si a obtinut doar un punct, care nu o ajuta prea mult in incercarea de a se salva de la retrogradare, insa deocamdata trupa timisoareana ramane deasupra liniei de supravietuire.

Desi au scapat ieftin, jucatorii din Clinceni si-au aratat nemultumirea la final, iar Rauta a luat la pumni un geam din vestiar, taindu-se la mana. Caracter…

Ripensia: Contra – Bocsan, M. Toma, Apro, Ad. Popa (cpt.), Mânecan (Stoi 63′), Zurbagiu, C. Toma, Ad. Ungureanu (Bobina 74′), Badauta, Dumiter.