A doua infrangere consecutiva pentru ‘lei’. Dupa campioana Ploiesti, timisorenii au cedat si in fata vicecampioanei

Banatenii au fost invinsi(91-87), in deplasare de catre BC Mures Targu Mures, in cea de-a patra etapa a Ligii Nationale.

BC Timisoara a condus doar pe debut de meci, dupa ‘trita’ lui Zlatko Jovanovic(2-3), pentru ca apoi Ivanovic a marcat 7 puncte consecutive, iar gazdele s-au instalat la timona(9-3). Muresul s-a distantat imediat la 8 puncte(13-5), dar alb- violetii au reusit sa reduca ecartul la doar trei lungimi pana la finele primului sfert(18-15).
Banatenii nu au putut forta egalarea pe debutul celui de-al doilea sfertul, pentru ca Ciric a pus imediat 3 puncte in contul echipei sale, iar Lupusavei a marcat si el, refacand diferenta de 8 puncte in mai putin de doua minute(23-15). Vicecampioana a reusit sa ajunga peste 6 minute chiar la 10 puncte avans(28-18), dar nu a putut mentineavantajul. Trupa lui Costescu s-a apropiat la 2 puncte(36-34, min.19), iar la pauza timisorenii erau inca in carti, tabela aratand scorul de 40-34.
Cu zece minute inainte de finalul meciului, ‘leii’ au reusit egalarea(65-65), dar in sfertul patru,  Martinic a pus 6 puncte consecutive in contul gazdelor, 4 din aruncari libere(76-69), in timp ce alb- violetii au ratat mai multe din aruncarile primite.
Targu Mures s-a distantat iar la 10 puncte(86-76, min. 38) si s-au impus in final cu 91-87.
Jovanovic a fost cel mai bun marcator al timisorenilor, cu 30 de puncte, urmat de Lee Ingram, cu 17 puncte, Radulovic(10 puncte, 7 recuperari),  Lapuste(9), Volkus (7), Petrisor(6), Toth( 4), Panic si Johnson, cate 2.
Pentru gazde, cele mai multe puncte le-a marcat Ivanovic, 22, urmat de Mladenovic si Ciric, cu cate 20 si Martinic, cu 19.