4-4, dar nu ca la teatru. Ripensia Timisoara incheie 2017 cu o remiza spectaculoasa

TIMISOARA. Spectacol total in Ciarda Rosie cu ocazia ultimului joc disputat de Ripensia pe teren propriu in 2017. Din pacate, putini spectatori s-au bucurat de acest regal, in care gazdele de la Ripi si oaspetii de la Luceafarul Oradea au dat ce au avut mai bun pentru un meci de neuitat. Si asa a fost…

Inca din minutul 2 tabela arata 1-1, dupa ce Rusu a marcat inca de la prima ocazie, iar Mediop a reusit la faza urmatoare sa egaleze, dupa ce a driblat doi adversari. Era clar ca meciul va fi deschis. Codoban si Cuc au trecut pe langa urmatorul gol pentru oaspeti, iar Popa pentru gazde, insa vizitatorii au marcat primii prin acelasi Rusu, in minutul 24. Ripi s-a aruncat in atac, si doar cateva faze mai tarziu, mingea a circulat excelent pe traseul Ungureanu, C. Toma, Mediop, ultimul egaland la 2, scor cu care avea sa se incheie prima repriza, chiar daca ocazii au mai fost.

Gazdele au inceput perfect partea secunda, acelasi Mediop marcand de aceasta data cu un lob in minutul 48 si aducand gazdele pentru prima data in avantaj. Banatenii au facut pasul inapoi, preferand un joc bun de pase doar in propria jumatate, iar incetul cu incetul meciul s-a mutat la poarta lui Munteanu. In minutul 70, centralul Unimatan a dictat usor penalty pentru oaspeti, transformat de acelasi Rusu, si partida se indrepta spre un egal logic, dar mai erau de jucat minute bune. In minutul 82, Razvan Trif prinde un sut de genul „o data in viata”, voleu sub bara de la 20 de metri si Luceafarul prelua conducerea, 3-4. Antrenorul Radu Suciu arunca disperat in atac doi atacanti pe final, Dumiter rateaza de putin tinta, dar in minutul 90 Neamtu smulge un punct pentru Ripi, cu un gol din interiorul careului mare, 4-4!

Un punct este intotdeauna mai bun ca niciunul, iar Ripensia acumuleaza 25 de puncte, si va ierna pe locul 11, inaintea altor vestice precum UTA, Luceafarul, Olimpia.

Ripensia: Munteanu – Ad. Popa (c), Stoi, M. Toma, C. Toma, Apro, Ungureanu, Zaluschi, Tudor, Bobina, Mediop. Au mai jucat: Manecan, Dumiter, Neamtu.
Antrenor: Radu Suciu

Luceafarul: Goia – Tinc, Trif, Cuc, Al. Dulca, Balea, A. Mutu, Tegle, Ban, Codoban (c), Vl Rusu. Au mai jucat: C. Rosu, Rocha, Antohi.
Antrenor: Cristian Dulca