4-1=3 puncte. CFR Timisoara a rezolvat cu fair-play ‘problema’ duminicala. Foto

TIMISOARA. Meciul dintre CFR Timisoara si Fair-Play Bucuresti contand pentru etapa a IV-a a Superligii de fotbal feminin se anunta ca o „problema” cu rezultat necunoscut, atata timp cat ambele echipe au obtinut pana acum doua victorii si au pierdut fiecare un singur joc, in fata liderului Olimpia Cluj.

Pe „tabla” de joc, problema nu a fost insa chiar asa de dificila, elevele profesorului Florin Bugar desenand destul de frumos pe teren, in timp ce oaspetele au preferat sa inchida culoarele si sa rezolve ecuatia doar pe contraatac.

Adelina Ion cu un lob inteligent a deschis scorul inca din minutul 8, facand treaba usoara colegelor din echipa, iar Claudia Bistrian a punctat din corner cu un sut elegant in minutul 43, pentru 2-0 la pauza.

In partea secunda, in urma unor greseli usoare, ca la matematica de clasa a II-a, oaspetele au revenit in joc. Georgiana Darle a iesit hazardat din poarta, permitandu-i Carolinei Solonca sa inscrie tot cu un lob, minutul 54. Aceeasi jucatoare a Bucurestului putea aduce si egalarea, dupa o alta gafa simpla in defensiva visinie, insa decarul oaspetelor a luat-o la tinta pe Darle, care astfel a respins in lateral. Adelina Ion a linistit apele dupa ce a primit in careu o diagonala scurta si a marcat pentru 3-1 (minutul 59), iar Claudia Bistrian a rezolvat definitiv problema in minutul 62, cand a transformat in gol, o lovitura de la 11 metri (4-1), obtinuta de Manuela Voica, foarte activa si astazi in banda stanga.

Singura ecuatie nerezolvata a fost faptul ca Larisa Sirbovan nu a reusit sa inscrie, desi a avut cinci posibilitati bune in partea secunda, dar chiar si asa CFR a obtinut a treia victorie din campionat si va juca cu un moral bun partida viitoare de la Craiova.

CFR Timisoara: Georgiana Darle, Elena Obrad, Claudia Bistrian, Mihaela Durla (c), Denisa Heisu, Lidia Suvet, Ozana Ababei, Maria Neacsu, Manuela Voica, Adelina Ion, Larisa Sirbovan.